ДЕТСКА ЛИГА: Финишираат возбудувањата од регуларниот дел - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

ДЕТСКА ЛИГА: Финишираат возбудувањата од регуларниот дел

Изминатиот викенд се одиграа тековните кола во сите региони на Детските лиги кои воедно значеа и крај на возбудувањата од регуларниот дел од сезоната во четири региони – Југозападниот, Преспанско-пелагонискиот, Источниот и Централниот регион.

По крајот на регуларниот тек во сите региони продолжуваат натпреварувањата на завршните турнири во сите региони кои се на програмата кон крајот на овој месец и кои ќе ги дадат претставниците од секој регион на големиот завршен турнир во тренинг центарот на ФФМ  кој е предвиден од 4. до 7. јуни кога треба да ги добиеме и шампионите на Македонија во седум различни генерации, од генерација родени 1999 до генерција родени 2005.

Фудбалската федерација на Македонија, како што е познато, во желбата за континуиран развој на младите наши категории под своја закрила ја зеде Детската лига развивајќи го како проект кој треба да претставува столб за првите развојни чекори на најмладите кон професионалниот фудбал.

Во овој дел ви ги пренесуваме резултатите од Северниот и Југозападниот регион од изминатиов викенд, по што ќе следат и од останатите региони…

РЕЗУЛТАТИ – СЕВЕРЕН РЕГИОН

SEVER 1

SEVER 2

FK Evrofudbal 2003

РЕЗУЛТАТИ – ЈУГОЗАПАДЕН РЕГИОН

JUGOZAPAD 1

JUGOZAPAD 2

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.