Дејан Недев светски првак во карате, во дисциплината фуку-го - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Дејан Недев светски првак во карате, во дисциплината фуку-го

Дејан Недев светски првак во карате, во дисциплината фуку-го

Најдобриот македонски каратист Дејан Недев оствари историски резултат на Светското првенство во карате, освојувајќи го златниот медал на Обединетиот карате шампионат во традиционално, модерно и контактно карате, што се одржа во Копер, Словенија, извести Македонската Традиционална Карате Федерација. Недев стана светски првак во дисциплината фуку-го. Тој во финалето во кати го совлада претставникот на Бразил, додека во финалната борба беше подобар од претставникот на Кипар.

На овој Обединет светски шампионат во традиционално, модерно и контактно карате учествуваа вкупно 68 каратисти, со над 1200 каратисти.

nedev svetski prvak 2

nedev svetski prvak 3

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.