Дамјан: Уште во февруари да ја довршиме работата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Дамјан: Уште во февруари да ја довршиме работата

Дамјан: Уште во февруари да ја довршиме работата

Македонската кошаркарска репрезентација со две победи ги стартуваше претквалификациите за ЕП 2021, откако на триумфот во Словачка се надоврза со убедлива победа на домашен терен против Швајцарија. „Црвено-жолтите“ по две кола се осамени на врвот на табелата, а за осигурување на првото место неопходна ќе биде победа на домашен терен на мечот што ќе се игра во Скопје на 25 февруари.

Секако дека сме задоволни, знаевме дека оваа репрезентација е поквалитетна од она што го покажа во претходните квалификации, но и дека тоа мораме да го потврдиме на терен. Го сторивме токму тоа, со одлично издание во Словачка, како и со беспрекорното второ полувреме против Швајцарија, во кои ги надминавме проблемите со кои се соочивме во првиот дел. Атмосферата повторно е позитивна, а желба на сите нас е веќе веќе во февруари да ја довршиме работата, со победа над Словачка и официјално да се пласираме во главните квалификации и воопшто да не зависиме од последното коло. Имаме квалитет за такво нешто, но мораме да одиграме на посакуваното ниво. Радува што македонската репрезентација почнува да чекори напред и се надевам дека ќе продолжиме во ист ритам и во наредниот период“ – изјави Дамјан Стојановски.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.