Четири скокалници: Штох најдобар во Оберстдорф - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Четири скокалници: Штох најдобар во Оберстдорф

Четири скокалници: Штох најдобар во Оберстдорф

Камил Штох од Полска е победник на денешното натпреварување во Оберстдорф како дел од турнејата „Четири скокалници“ во скијачки скокови.

Штох, кој лани беше севкупен победник на ова натпреварување, денеска имаше извонреден втор скок од 137 метри, со што ги остави зад себе ривалите. Главниот конкурент, Германецот Ричард Фрајтаг, со скокови од 128,5 и од 127 метри, на крајот мораше да се задоволи само со втората позиција, додека третопласиран беше уште еден полски натпреварувач, Давид Кубацки.

Второто натпреварување од „Четирите скокалници“ ќе се одржи во Гармиш Партенкирхен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.