Бугарија фатална за руските спортисти: Пливач падна од балкон и почина - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Бугарија фатална за руските спортисти: Пливач падна од балкон и почина

Бугарија фатална за руските спортисти: Пливач падна од балкон и почина

15-годишниот руски пливач, Максим Мауер, на подготовките во Варна, Бугарија, паднал од петиот кат на хотелот и набрзо потоа во болница им подлегнал на повредите.

Од полицијата во Варна е потврдено дека младиот руски пливач бил под дејство на алкохол кога паднал од балконот во хотелот. Несреќниот случај е потврден и од рускиот конзулат во Варна.

За една недела ова втор смртен случај на руски спортисти на подготовки во Бугарија. Во понеделникот на тренинг со екипата на Синтеза од Казан почина ватерполистот Владислав Тимаков, кој играше за руската репрезентација на СП во Казан.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.