Брињоне најдобра на велеслаломот во Линц - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Брињоне најдобра на велеслаломот во Линц

Брињоне најдобра на велеслаломот во Линц

Италијанската скијачка Федерика Брињоне победи на денешниот велеслалом во Светскиот куп, кој се одржа во австрискиот скијачки центар Линц. Брињоне до четвртата победа стигна со време 2:05,52 минути.

На второто место се пласираше Германката Викторија Ребенсбург со заостанување од само четири стотинки зад победничката, а на третата позиција заврши американската скијачка Микаела Шифрин, која задоцни осум стотинки.

Шифрин и понатаму е водечка во генералниот пласман во Светскиот куп во 881 бодови, втора е Ребенсбург (510), а третото место и припаѓа на Петра Влхова (385).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.