Болт започнува фудбалска кариера - Закажана проба во март - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Болт започнува фудбалска кариера – Закажана проба во март

Болт започнува фудбалска кариера – Закажана проба во март

Најбрзиот човек на светот Усаин Болт, кој ја заврши атлетската кариера, на 31 година конечно ќе си ја проба среќата во фудбалскиот свет. Тој во март ќе замине на проба во Борусија Дортмунд. Светскиот рекордер на 100 метри и 200 метри ќе се обиде да докаже што знае со фудбалската топка, па доколку се биде в ред и ги задоволи вкусовите, ќе потпише професионален договор со „милионерите“.

Познато е дека сонот на Болт е да заигра фудбал, неколку пати истакна дека најголема желба му е да заигра на „Олд трафорд“ носејќи го дресот на Манчестер јунајтед. Но, знаејќи дека Болт и Дортмунд соработуваат со спортскиот бренд „Пума“, се шпекулира дека токму поради оваа поврзаност познатата компанија ќе  има своја улога во остварувањето на овој договор.

„Во март ќе одам на проба, па доколку се биде в ред, ќе знам во кој правец ќе оди мојата кариера. Ако ми кажат дека сум добaр и дека ми треба малку тренинг, тогаш ќе одам до крај со оваа идеја. Кога ќе се потсетам дека навистина ќе одам на проба во фудбалски клуб, ме фаќа трема“, истакна Болт.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.