Антиќ и Црвена Звезда „потопени“ од Олимпијакос - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Антиќ и Црвена Звезда „потопени“ од Олимпијакос

Антиќ и Црвена Звезда „потопени“ од Олимпијакос

Црвена Звезда доживеа убедлив пораз на гостувањето против Олимпијакос во Атина со 85-59 во осмиот свој натпревар од Евролигата.

По оној претходен пораз од ЦСКА Москва, и Олимпијакос беше преголем залак за белграѓани кај кои не функционираше шутот, па во тој случај не можеа да се надеваат и за било какво изненадување.

Перо Антиќ за нешто повеќе од 16 минути на паркетот запиша 9 поени (сите од зад линијата за три поени, 3/7), а имаше и четири скока и една асистенција. Кај Црвена Звезда најефикасен беше Рочести со 20 поени.

Во победничкиот тим предводеше Томпсон со 14 поени, а Никола Милутинов мечот го заврши со 13 постигнати поени.

По овој триумф Олимпијакос се израмни на врвот од табелата со ЦСКА Москва со шест победи и два порази, наспроти Црвена Звезда која остана на дното на табелата со само две победи.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.