Алиловиќ си најде друг клуб, Веспрем прави место за Штербик - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Алиловиќ си најде друг клуб, Веспрем прави место за Штербик

Алиловиќ си најде друг клуб, Веспрем прави место за Штербик

Мирко Алиловиќ на крајот од сезоната заминува од Веспрем, а на негово место треба да дојде Арпад Штербик од Вардар. Хрватскиот голман беше на голот на унгарскиот шампион во изминатите седум сезони, а сега ќе го замени Веспрем со Сегед.

Во ПИК Сегед, 32-годишниот Алиловиќ ќе го замени шпанскиот голман Хозе Мануел Сиера кој има договор до јуни 2018 година. Со реализацијата на овој трансфер, Алиловиќ на голот на ПИК Сегед ќе му се придружи на својот сонародник Марион Шего.

На голот на Веспрем останува унгарскиот репрезентативец Ролан Миклер, а капитално засилување за унгарскиот шампион треба да биде ангажманот на Штербик за кој наскоро се очекува и официјална потврда.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.