Панучи го победи Инзаги, ќе ја води Албанија против Македонија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

Панучи го победи Инзаги, ќе ја води Албанија против Македонија

Панучи го победи Инзаги, ќе ја води Албанија против Македонија

Поранешниот италијанки репрезентативец Кристијан Панучи е изборот на Албанската Фудбалска Федерација за нов селектор на оваа репрезентација. Џани де Бјаси, кој оствари историски успех со пласманот на ЕВРО 2016, си замина среде квалификациите за СП 2018, по што Албанците веќе неколку месеци се во потрага по нов селектор.

Во игра беа неколку стратези од Италија, многу близу до функцијата се наоѓаше Филипо Инзаги, за на крајот челниците на федерацијата да се премислат и да го изберат 44-годишниот Панучи за нов коримлар на националниот тим.

Според италијанскиот весник „Кориере дело спорт“, сите детали се веќе средени, па поранешниот бек на Милан, Реал Мадрид, Челси и Рома во текот на утрешниот ден и официјално ќе потпише договор на три години.

Еден од првите натпревари на Панучи како кормилар на Албанија ќе биде токму гостувањето во Струмица против Македонија, закажано за 5 септември во рамките од групата Г од квалификациите за СП во Русија.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.