23 македонски тренери на семинар во Нион за УЕФА Про диплома - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
9/01/2018 17:58
Ракомет
9/01/2018 17:12
Ракомет
9/01/2018 15:55
Ракомет
9/01/2018 13:09

23 македонски тренери на семинар во Нион за УЕФА Про диплома

Заедно со колеги
од Белгија, Република Ирска и Швајцарија, 23 македонски тренери
кои се
кандидати за стекнување на УЕФА Про
диплома од вчера
па до 10 мај
ќе престојуваат во Нион, Швајцарија, во седиштето на Европската фудбалска федерација, каде ќе бидат дел од семинарот во рамките на програмата за УЕФА
Про диплома.

 

Од вкупно 23 тренери кои полагаат преку ФФМ за про лиценца, од Македонија двајца се актуелни тренери на
прволигаши, а на листата учесници на семинарот се
Љупчо Марковски,
Зоран Бошковски, Љубодраг Милошевиќ, Гоце Седлоски, Ане Андовски, Томислав
Франц, Ѓорѓи Тодоровски, Тони Јакимовски, Едмонд Миха, Александар Влахо,
Добринко Илиевски, Ќатип Османи, Горан Петрески, Владимир Колев, Драган
Бочески, Билбил Соколи, Блаже Лазаревски, Драган Стојановиќ, Африм Товерлани,
Драган Ранѓеловиќ, Бозго Клинтон, Миливој Вујановиќ, Саша Милановиќ.

 

Тренерите се дел од групата на третата генерација на македонски
стручњаци кои полагаат за УЕФА про лиценца.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.